ВАКС-фактори
Завантажити PDF
Віра Михайленко, голова Вищого антикорупційного суду
У сфері розгляду справ щодо корупційних і пов’язаних із ними кримінальних правопорушень упродовж 2024 року Вищий антикорупційний суд засвідчує важливі тенденції, а також нові виклики, пов’язані зі змінами законодавства. Крім того, відбувається процес зміцнення інституційної спроможності ВАКС. Так, наразі триває конкурс на заміщення вакансій суддів першої інстанції (15 посад) і Апеляційної палати (10 посад) Вищого антикорупційного суду, з метою проведення якого сформовано новий склад Громадської ради міжнародних експертів. Звісно, ми б хотіли вітати нових колег якнайшвидше, однак затримки на різних етапах проведення конкурсу унеможливлюють його закінчення у 2024 році.
Іншим кроком для зміцнення суду є внесення до законодавства відповідних змін, які дозволяють здійснювати розгляд окремих кримінальних проваджень суддею одноособово. Отже, у справах, що надходять до суду після набуття чинності змінами про одноособовий розгляд, відсутня проблема тривалості розгляду через процедурні моменти. Нині дуже важливо розширити цю тенденцію на цивільні справи про визнання активів необґрунтованими та адміністративні справи про стягнення в дохід держави активів підсанкційних осіб.
Водночас залишаються питання процесуальних зловживань учасниками кримінальних проваджень, намагання уповільнити чи повністю заблокувати судовий розгляд. На жаль, не зникли, а певною мірою навіть активізувалися спроби впливати на суд непроцесуальними методами через дискредитацію окремих суддів чи інституції в цілому, замовні інформаційні кампанії, пов’язані з розглядом конкретних справ (переважно анонімно або через «експертів», яких не існує в реальності).
Важливим є вдосконалення інституту так званого спрощеного судочинства у справах, що стосуються корупційних правопорушень. У цій площині найбільш помітним є прийняття Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо вдосконалення регулювання угод про визнання винуватості у кримінальних провадженнях щодо корупційних кримінальних правопорушень та кримінальних правопорушень, пов’язаних з корупцією». Цей закон спрямований на розширення застосування інституту угод про визнання винуватості в корупційних кримінальних провадженнях. Хоча оцінка відповідних змін суспільством і професійною спільнотою є неоднозначною, їх прийняття дає можливість швидше розглядати справи, де обвинувачення підтверджується значним обсягом доказів.
Українське суспільство з таким механізмом поки що не дуже знайоме, тож угоди сприймаються насторожено й ретельно аналізуються. Однак міжнародний досвід застосування цього інструмента в кримінальній юстиції більш ніж переконливий. Його суть полягає в розв’язанні кримінально-правових конфліктів та подоланні шкідливих наслідків вчиненого діяння через компроміс і спільну домовленість між сторонами кримінального провадження. Суд виконує функцію судового контролю в провадженнях на підставі угод про визнання винуватості, досліджує відповідність угод положенням чинного законодавства. Наразі вже ухвалено перші вироки на підставі угод, укладених за новими правилами.