Читати PDF

Угода з часом

Розвиток практик міжнародного арбітражу, військового та сімейного права є відповіддю MORIS на нові виклики, що постають перед українським суспільством і бізнесом. Юридична підтримка залишається незмінною як для захисту економічних та особистих інтересів клієнтів, так і для відбудови України

Завантажити PDF

 

Артем Лучніков,
генерал-майор,
спеціальний радник
із питань військового права,
ветеран російсько-української війни

 

Христина Костюшко,
позаштатна радниця,
практикуючий адвокат
в Україні та Франції,
допущена до адвокатської
практики в Англії

 

Соломія Йосипенко,
старша юристка практики сімейного
та спадкового права,
акредитований медіатор CEDR,
адвокат, к.ю.н.

 

Цього року MORIS відзначила двадцятиріччя компанії. Це чималий шлях, і ми пишаємось тим, як пройшли його. Найбільше досягнення — те, що вдалося зберегти команду, цінності та довіру клієнтів. Попри всі труднощі й виклики воєнного часу ми прагнемо більшого. Більше роботи на результат, більше благодійних і волонтерських ініціатив, більше допомоги воїнам, більше виграних справ, нових практик, сильних членів команди. Для себе ми визначили, що маємо не просто вижити та вистояти, а працювати ще інтенсивніше задля нових досягнень, тому й обрали вислів «Even more» гаслом компанії на цей рік.

Наш напрямок руху залишається незмінним: ми концентруємося на перемозі та нашій команді, рухаємося далі й розвиваємо актуальні напрями. Так, 2024 року у відповідь на запити військовослужбовців і бізнесу ми значно посилили практику військового права, що працює в компанії від початку війни у 2014-му. Цьогоріч ми також приділили особливу увагу практиці міжнародного арбітражу, залучивши радників, які мають великий практичний досвід як в Україні, так і за кордоном. Сімейне та спадкове право теж стало відповіддю на виклики надскладного часу, в якому живе українське суспільство, і важливим аспектом підтримки клієнтів із боку компанії. 

Цей рік був іще одним періодом постійних непередбачуваних змін, але зараз вони є нормою майже в усіх галузях і сферах ділового світу, особливо в Україні. Ми, як і багато інших українських компаній, ідемо на угоду з часом, у який живемо, аби зберегти стійкість, вірність команді та нашу підтримку країні. Ми присвятили цей рік посиленню ключових напрямів і зосередились на важливих проєктах як для нашої держави, так і для клієнтів. Це те, що додає нам сил і впевненості, бо ми в MORIS вважаємо, що в часи невизначеності й труднощів треба ставати кращою версією себе. 

Практика військового права

З 2014 року ми системно надаємо консультації та юридичний супровід Силам оборони України. Водночас повноцінно практика військового права сформувалась і запрацювала в нових масштабах саме у 2022 році, з початком відкритого вторгнення рф. За останні три роки ми набули вагомої експертизи в питаннях мобілізації, військового обліку, проходження військової служби та захисту прав військовослужбовців, добровольців і членів їхніх сімей.

Сьогодні ми розуміємо, що люди та зброя — це основа для досягнення перемоги військовим шляхом, але їхня ефективність значною мірою залежить від надійної економічної підтримки й функціонування бізнесу. У критичних умовах війни стабільна економіка забезпечує ресурси, необхідні для оборони: від виробництва військової техніки до фінансування соціальних виплат та інфраструктурних проєктів. Важливим складником є діяльність підприємств, які підтримують економіку в русі, сплачують податки та забезпечують робочі місця. Економічна стійкість дає змогу державі фінансувати армію, впроваджувати новітні військові технології та забезпечувати належний рівень соціальних гарантій для військових і їхніх родин. Саме для збереження паритету між необхідністю залучення мобілізаційного ресурсу для оборони та економічного ресурсу для матеріального забезпечення і функціонує бронювання працівників. Тому, говорячи про тенденції, ми презюмуємо, що юридичний супровід процесу набуття підприємствами статусу критично важливих для функціонування економіки, бронювання працівників та організації військового обліку як складової частини змісту мобілізаційної підготовки держави буде одним із ключових векторів роботи протягом наступного року.

Окрім цього, перспективи та виклики практики військового права пов’язані з масштабними реформами у сфері оборони, а також із необхідністю розвитку нових напрямів — miltech-галузі й defense-ринків, які є молодими, але мають вагомий потенціал. Сьогодні виробники демонструють значні успіхи в розробці нових рішень, таких як безпілотні літальні апарати, технології радіоелектронної боротьби й кіберзахисту, програмне забезпечення для агрегації даних та управління військами, роботизовані комплекси. Але водночас є нагальна потреба в якісній законодавчій базі та юридичній підтримці для забезпечення таких проєктів, зокрема, щодо ефективного управління фінансами, пошуку інвестицій, захисту інтелектуальної власності, координації співпраці з урядами та приватними інвесторами, успішного виходу на міжнародні ринки тощо.  

Іншим важливим питанням в юридичній площині після початку повномасштабного вторгнення залишається відновлення повноцінної системи військової юстиції в Україні, що різко актуалізувалося з урахуванням збільшення чисельності військових формувань, та відповідно, кількості правопорушень. З появою нових воєнних реалій зросла необхідність у військових судах, слідчих, прокурорах, суддях та адвокатах, які матимуть необхідний рівень компетенції, оскільки в Україні станом на сьогодні не існує системи військової юстиції як такої — правоохоронну функцію в цій сфері виконує низка державних органів, залежно від повноважень: окремі підрозділи ДБР, НПУ, НАБУ, СБУ, БЕБ тощо.

Практика міжнародного арбітражу

В умовах війни, що триває в Україні, бізнес-­середовище продовжує зазнавати впливу значних змін і викликів. Компанії змушені оперативно адаптуватися до нестабільних умов, і питання вирішення спорів стали особливо актуальними протягом останніх трьох років. Затримки, зміни умов постачання, розірвані контракти та невиконані зобов’язання створили додатковий тиск на бізнес і змушують клієнтів шукати ефективні способи захисту своїх прав на міжнародному рівні.   

Тож з огляду на актуальні потреби та попит цього року ми значно зміцнили практику міжнародного вирішення спорів і залучили до співпраці позаштатну радницю Христину Костюшко. Розширення практики міжнародного арбітражу для нас є стратегічним кроком, який відповідає на глобальні тенденції та щораз більші потреби клієнтів. По-перше, арбітраж дає змогу розв’язувати спори швидше, ніж традиційний судовий процес, що є ключовою перевагою для українського бізнесу, особливо в такий турбулентний час. По-друге, він надає можливість обирати нейтральний майданчик для розгляду справи в зручній юрисдикції, що знімає питання упередженості, і цей фактор у багатьох випадках є важливим для клієнтів, які ведуть діяльність на глобальному рівні.  

MORIS уже має багаторічний досвід у міжнародному комерційному арбітражі, спортивному арбітражі, а також у справах визнання та виконання арбітражних рішень. Ми продовжуємо зміцнювати свої позиції в арбітражних спорах, особ­ливо враховуючи зростання кількості справ за участю українських аграрних компаній та нові виклики, зокрема експропріацію і знищення активів унаслідок війни. Клієнтам знадобляться фахівці, здатні забезпечити професійний підхід і розуміння міжнародного контексту, і ми добре підготовлені до вирішення таких складних спорів, спираючись на свою експертизу у сфері захисту інвестицій.

Практика сімейного та спадкового права

У світі, що стрімко змінюється, сімейні відносини також зазнають значних трансформацій. А особливо, коли третій рік триває повномасштабна війна, всі ці зміни зростають у геометричній прогресії. Так, міжнародні шлюби й мобільність населення, розлучення, поділ майна та опіка над дітьми, заповіти й спадкові спори є ключовими запитами, з якими ми дедалі частіше зустрічаємось на практиці протягом останніх років. Усе це стало для нас імпульсом, щоби посилити напрям сімейного та спадкового права і сфокусуватися на його зміцненні.  

Сьогодні ми можемо спостерігати, як класичні методи вирішення сімейних і спадкових питань досить часто не є дієвими. З огляду на це ми концентруємось не лише на вирішенні правових питань, що виникають у сімейних і спадкових відносинах, але й на глибокому розумінні емоційних та культурних аспектів, які їх супроводжують. Ми переконані, що такий підхід допоможе нам краще зрозуміти потреби наших клієнтів і запропонувати їм ефективні рішення.  

Якщо говорити про тенденції, то насамперед ми бачимо велику кількість спадкових справ, пов’язаних із труднощами отримання спадщини через втрати на війні та підготовки заповітів для військовослужбовців.  

Через релокацію багатьох українців за кордон не втрачають своєї актуальності справи, пов’язані із сімейними союзами між громадянами різних країн. Так, невіддільним елементом таких шлюбів є питання правового статусу, юрисдикції, умов укладення та розірвання шлюбу, поділу майна, виховання дітей тощо.

Крім того, з огляду на специфіку цієї практики і поточну ситуацію ми очікуємо, що клієнти дедалі частіше обиратимуть медіацію для врегулювання шлюбно-сімейних спорів, оскільки такий спосіб дає змогу максимально зберегти конфіденцій­ність і зменшити емоційне навантаження, передусім коли у конфлікт залучені діти.

Читати PDF