Стандарт якості
Завантажити PDF
Олександр Лещенко Народився в 1987 році в м. Олександрії Кіровоградської області. Закінчив із відзнакою Національний університет «Одеська юридична академія» у 2009 році. Кандидат юридичних наук (доктор філософії), доцент. Юридичною практикою займається з 2007 року. Керуючий партнер Attorneys at Law «Leshchenko, Doroshenko & Partners» (2015–2024 роки). У 2013 році отримав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю. Спеціалізації: антикорупційна практика, фінансове право, адміністративне право і процес, цивільне право та процес, господарське право і процес, податкове право. Автор багатьох наукових і науково-практичних статей та публікацій. Викладав фінансове та податкове право, бухгалтерський облік, адміністративне право і процес. Із 2022 року — доцент кафедри конституційного, міжнародного права та публічно-правових дисциплін Київського університету інтелектуальної власності та права Національного університету «Одеська юридична академія». За результатами дослідження Асоціації адвокатів України визнаний адвокатом року — 2023 в таких практиках: адміністративне право та процес, господарське право, судова практика, фінансове і банківське право. За результатами дослідження «Юридичної газети» у 2023 році увійшов до переліку 100 провідних юристів України та визнаний лідером практики Private Clients і антикорупційної практики. |
— Які тенденції задають наразі вектор розвитку юридичного ринку?
— Нині вектор розвитку юридичного ринку — різноманітний. Попит, по суті, мають усі види правової допомоги — від консультацій про мобілізаційне законодавство чи справ щодо WCC до питань стосовно публічної служби або рейдерських захоплень.
Водночас не можу констатувати, що сам ринок юридичних послуг кардинально змінився. Він іде далі, трансформуючись, пристосовуючись і до відключень світла, і до зменшення кількості кадрів на ринку праці. Але попит на правничу допомогу все одно є в усіх сферах.
— Зважаючи на ці трансформації, чи варто говорити саме про розвиток ринку, а не виживання?
— Розвиток це чи виживання, залежить від самих суб’єктів та їхніх менеджерських здібностей. Якщо адвокатське об’єднання активно розвивається, займається створенням нового якісного матеріалу, звісно, це дає свої плоди у вигляді розвитку. Якщо ж адвокат пливе за течією, то й результат буде на рівні цієї загальної течії. А от сама течія в нас складна, адже в умовах повномасштабної війни та запровадженого воєнного стану в країні відбулись і продовжують відбуватися жахливі події, які безпосередньо впливають і на юридичний ринок. По-перше, це надзвичайно стрімкий відтік кадрів. По-друге, це зубожіння і зменшення платоспроможності населення, що безпосередньо впливає на гонорари та конкуренцію серед адвокатів.
Тому розвиток — для тих, хто творить і видає новий якісний та креативний продукт, а виживання — для тих, хто пливе за течією.
— Що в поточних умовах можна віднести до конкурентних переваг юрфірм?
— Серед переваг юридичних фірм і адвокатських об’єднань, які спеціалізуються на судових процесах, можу виокремити такі: якість правничої допомоги та якісні документи, системні знання з теорії та практики застосування, креативний підхід до вирішення справ. Також потрібно ідеально знати процесуальне законодавство, правові позиції Верховного Суду та практику ЄСПЛ, уміти планувати стратегію і тактику ведення судових справ (для судових адвокатів), мати наукові надбання, оволодіти ораторським мистецтвом та створити системну і злагоджену команду. Тому давайте за порядком.
Насамперед слід приділяти увагу документам, які готує адвокат. Будь-який документ за підписом адвоката — це його обличчя. І така майстерність не дарується від народження, вона набувається, кується роками, практикою, написанням процесуальних документів, наукових статей, читанням і вивченням не тільки профільної, але й художньої літератури.
Адвокат — це певною мірою письменник-прозаїк, що використовує у своїх творах різноманітні мовно-стилістичні засоби — від сухої та прозаїчної логіки до алегорій та сатири. Певна річ, слід бути обережним, важливо все використовувати доречно та в межах правил адвокатської етики. Хоча пронизувати легким гумором чи «тролінгом» речення в процесі розмірковування над змістом статті закону правила етики не забороняють.
Тому зміст і якість документа — серед найважливіших елементів і переваг для конкуренції на ринку правничої допомоги.
А далі йде інша складна проблема — співвідношення кількості та якості. Ідеться про питання витраченого часу, щодо якого певної універсальної формули особисто в мене немає.
Утім, насамперед я обстоюю якість, а не швидкість. Швидкість важлива, і все має бути зроблено вчасно, але гонитва за часом — це ще далеко не перемога. А отже, якщо документ і завдання складні, не поспішайте, вивчіть матеріали справи, дослідіть законодавство та судову практику, спробуйте передбачити дії своїх опонентів на кілька кроків уперед, випередіть їх і запасіться контраргументами та контрдоказами.
Наукові надбання і результати — завжди один із найкращих аргументів. Адже неабиякого поширення, навіть уже в судових рішеннях найвищої інстанції, набула практика посилання (а по суті, застосування як джерела права) на наукову доктрину. Тому необхідність поєднання науки та практики — це виклик сьогодення, який ніяк не оминути.
І останнє, проте ключове, — команда. Тільки в команді ми стаємо кращими, навчаємось, беремо найсуттєвіше для розвитку та відсіюємо непотрібне. Тільки команда та командна робота можуть приносити успіх і створювати перевагу над іншими. Ну погодьтесь, якщо ти в процесі один проти цілої команди, вірогідність перемоги невелика. А якщо ця справа ще й безнадійна?
Коли маєш справжню згуртовану команду, в тебе завжди є можливість поділитися думками, обговорити складну проблему з усіх боків і розробити правильну та обґрунтовану стратегію та тактику захисту або представництва в справі. Часто зустрічаються колеги, які просувають себе саме як бренд, забуваючи про свою команду, про людей, які фактично спільно працюють на позитивний результат.
Тому наявність зіркової команди як злагодженого механізму — must have.
— Наскільки вагомим є ціновий фактор і як він корелюється з експертністю юристів?
— За власним досвідом можу констатувати, що існує безпосередній зв’язок між експертними знаннями адвоката та ціновим фактором під час визначення розміру гонорару. Але якщо бути чесним, то сюди ще слід віднести і популярність самого адвоката (бренд). Тому повністю успішна формула гонорару складається з двох частин: експертних знань та відомості бренду самого адвоката чи його юридичної фірми.
Утім, особисто для мене бренд адвоката — це якість його роботи, чистота документів, уміння якісно і переконливо виступати в суді, будувати власну позицію в справі, системно і покроково йти до цілі, дотримуючись погодженої з клієнтом стратегії та тактики ведення справи.
Якщо ти даєш якісний та унікальний продукт, ти просиш гідну плату за нього. Адже це роки твого досвіду, вдосконалення навичок, постійний розвиток і заглиблення в законодавство та судову практику.
— Як уникнути ототожнення юррадника з його клієнтом?
— Рецепт простий — займати позицію за законом. Якщо вас будуть звинувачувати в будь-яких політичних поглядах чи заангажованості, то контраргумент завжди такий: «Я за дотримання закону, а не за дискримінацію. Якщо ж ти за порушення закону, то тоді маєш нести за це відповідальність». І всі питання знято. Толерування порушення закону під приводом політичної доцільності неприпустиме.
— Якою наразі є ситуація щодо вашої основної спеціалізації?
— Дуже складна, адже в основному це політичні кейси, які, як відомо, в Україні традиційно ніколи не розглядались без втручання інших гілок влади. Але навіть попри це нам вдається здобувати перемоги в надзвичайно складних, а подекуди навіть токсичних справах.
Оскільки коли справа політична, то вона, найімовірніше, робиться опонентами поспіхом усупереч чинному порядку та законодавству. А кожен із власного досвіду чи з прислів’я знає про результат поспіху. Пам’ятайте, що різким і швидким може бути лиш збовтане ситро, а не вирішена справа.
— Як, на вашу думку, розвиватиметься юрринок у цілому?
—Важко сказати. Загалом усі виснажені війною, і якщо вона не припиниться, то для економіки ситуація буде катастрофічною. Продовження війни буде впливати на мілітаризацію юридичного ринку. Якщо ж війна зупиниться, почне відновлюватись економічна активність бізнесу. Прогнозую збільшення кількості справ у сфері WCC та воєнних злочинів.