Читати PDF

Спрямувати енергію

«Ми зосереджуємось на реалізації алгоритму дій, спрямованого на відшкодування рф збитків» — Аліна ГЕЗА, директор дирекції з правового забезпечення ТОВ «ДТЕК Енерго»

Завантажити PDF

 

Аліна Геза
Юридичну освіту здобула в Донецькому національному університеті у 2003 році. У 2014 році завершила навчання за програмою корпоративного МВА «Енергія знань» за спільною програмою KMBS (Україна) та Академії ДТЕК. У 2017 році завершила навчання за програмою INSEAD — DTEK Executive Development Programme «Energy of Leader».

Трудовий шлях розпочала в 1997–2001 роках фахівцем юридичного відділу в консалтинговій компанії «Правокепітал», Центрі маркетингових досліджень. У 2001–2004 роках керувала юридичним відділом у компанії «Вугілля-Південь». Із 2004 до 2007 року обіймала посаду заступника генерального директора з правових питань Донбаського збагачувального комбінату, а потім — компанії «Украктив». З лютого 2006 року обіймала посаду заступника директора ТОВ «Перший радник». З червня 2007 року очолила департамент із правового забезпечення дирекції з правового забезпечення «ДТЕК». З лютого 2012 року — заступник директора з правового забезпечення.
У серпні 2014 року призначена директором із правового забезпечення «ДТЕК Енерго».

— Які основні юридичні виклики ви вважаєте найактуальнішими для забезпечення стабільної роботи енергетичного сектору України під час війни? Як юридична команда компанії долає ці труднощі?

— Під час повномасштабної війни бізнес «ДТЕК Енерго» зазнав значної шкоди, втративши як цілі активи (Луганська ТЕС, Запорізька ТЕС), так і виробничі потужності (всі ТЕС компанії), та зіткнувся з хвилею динамічних нововведень і змін нормативно-правових актів. Ремонт пошкоджених енергетичних об’єктів, адаптування виробничих процесів у рамках імплементації вимог європейського законодавства, переформатування логістики, обмеження в банківській та фінансовій сферах, санкційна політика — це далеко не повний спектр питань, супроводом яких займається юридична служба «ДТЕК Енерго». 

Від початку повномасштабної агресії росії проти України теплоелектростанції зазнають систематичних ворожих обстрілів, наслідками яких є значні пошкодження основного енергетичного обладнання ТЕС, енергоблоків, будівель і споруд, що використовуються у виробничій діяльності товариства. З березня до червня 2024 року зруйновано понад 90 % генерувальних потужностей нашої компанії. З початку року ми інвестували в ремонти та відновлення ТЕС 2,3 млрд гривень, до кінця року ці інвестиції зростуть до 3,8 млрд гривень. Отже, реагування на пошкодження та/або втрату активів бізнесу шляхом фіксації, оцінки збитків наразі є одним із пріоритетних завдань для юридичної служби «ДТЕК Енерго». 

І поки на різних рівнях тривають пошуки правових механізмів і процедур стягнення заморожених активів, ми зосереджуємось на реалізації алгоритму дій, спрямованого на відшкодування рф збитків, а саме — на детальному фіксуванні, оцінюванні збитків, ініціюванні відкриття кримінальних проваджень, комунікації з ДСНС і військовими адміністраціями. 

— Як війна та постійні атаки на енергетичну інфраструктуру змінили підходи до управління юридичними ризиками в «ДТЕК»? Яких заходів ви вживаєте для захисту активів і підтримки стабільності електропостачання?

— Завжди в управлінні юридичної служби «ДТЕК» був значний портфель судових справ. З початком повномасштабного вторгнення змінилася лише кількість, і саме в бік збільшення. Наразі ми супроводжуємо судові справи на суму понад 56 млрд гривень. У фокусі уваги — справи з високим порогом матеріальності та ті, щодо яких спостерігається періодична зміна судової практики. Це справи на ринку електричної енергії, податкові спори, кейс стосовно роботи з дебіторською та кредиторською заборгованістю. Ефективність управління такими ризиками — понад 90 %. 

— Як ви оцінюєте роль юридичної служби в стратегічних рішеннях «ДТЕК»? Чи змінився підхід до правового забезпечення під час війни, особливо у відносинах з іноземними партнерами?

— Сьогодні енергетична безпека держави, зокрема, залежить від функціонування теплової генерації. Пріоритет для «ДТЕК» — щонайшвидше відновлення якомога більшої кількості генеруючих потужностей та модернізація інфраструктури. Усі ТЕС компанії побудовані в радянський період, тому щодо окремого обладнання на внутрішньому ринку обмежені пропозиції. Через USAID, Energy Community, Європейську комісію «ДТЕК» проводить переговори та комунікації стосовно закупівлі й виготовлення нового обладнання, і юристи, звісно, беруть участь у цих процесах. У 2024 році збільшився обсяг зовнішньоекономічних договорів, ми сфокусувались на посиленні експертизи в цьому напрямі. 

— Яку роль відіграє ваша команда в проєктах «ДТЕК» із відновлення енергетичної інфраструктури в Україні? Якою є взаємодія з державними органами в контексті відбудови?

— Взаємодія з державними органами в контексті відбудови полягає передусім у координації та управлінні. Зараз Міністерство енергетики координує загальний план із відновлення наявних та створення додаткових генеруючих потужностей в енергосистемі для проходження осінньо-­зимового періоду 2024–2025 років. Також Міністерство є єдиним органом для комунікацій із західними партнерами та донорами для отримання допомоги, обладнання й фінансування, що потрібні для відновлення. 

Отже, синхронізація є, всі чують одне одного і працюють на єдиний інтерес. Є аспекти, які можна покращити, але глобальний вектор руху та дії здебільшого синхронізовані між владою і бізнесом.

Особливу увагу ми приділяємо юридичній підтримці проєктів із відновлення енергетичної інфраструктури, договірна робота наразі сфокусована на отриманні міжнародної технічної допомоги для відновлення ТЕС. Консультуємо бізнес із питань валютного законодавства, оптимізували (спростили) процес укладання договорів, щоби прискорити отримання допомоги. 

—Яких заходів «ДТЕК» вживає для захисту прав працівників і забезпечення їхньої безпеки? Яку підтримку надає ваша компанія працівникам у зонах підвищеного ризику?

—Компанія допомагає всім своїм співробітникам: як тим, які вже працюють, так і тим, що приїжджають із регіонів, де йдуть бойові дії, та працевлаштовуються на наших підприємствах. Ми компенсуємо оренду житла, надаємо тимчасове житло в гуртожитках і на базах відпочинку, які належать «ДТЕК».

Сьогодні для компанії чутливим та актуальним є питання забезпечення захисту наших штатних працівників і підрядників — це зона відповідальності кожного керівника на місцях. Тут не може бути єдиного механізму чи правила для всіх регіонів і підприємств, оскільки ситуація скрізь різна.

—Які юридичні аспекти супроводжують роботу з міжнародними партнерами? Які виклики постають у процесі забезпечення міжнародної підтримки та інвестицій?

—Роботу з міжнародними партнерами наразі проводить створений в компанії на початку 2024 року Офіс по відновленню енергетики. Він допомагає з пошуком обладнання, роботою з донорськими організаціями, пошуком можливостей для залучення зовнішнього фінансування. Уже маємо позитивні результати, за що дякує­мо міжнародним партнерам та фондам.

Проте також розуміємо, що виготовлення великогабаритного обладнання, наприклад трансформаторів, триває довго, багато місяців. Тому для швидкого відновлення використовуємо всі ­наявні ресурси компанії.

— Як «ДТЕК» працює над дотриманням стандартів ESG в умовах війни?

— Стратегічні завдання групи «ДТЕК» — впровадження сучасних технологій і найкращих практик для мінімізації впливу виробництва на навколишнє природне середовище.

Ключові проєкти з охорони дов­кілля спрямовані на декарбонізацію, скорочення викидів в атмосферу, розвиток циркулярної економіки, збереження та відновлення біорізноманіття, що відповідають цілям сталого розвитку. Згідно з вимогами природоохоронного законодавства підприємства компанії здійснюють моніторинг впливу на дов­кілля. Окрему увагу приділяємо звітуванню про викиди СО2 за чинним українським законодавством, яке відповідає вимогам європейських екологічних стандартів.

— Як ви бачите майбутнє вашої компанії в аспекті післявоєнного відновлення енергетичної інфраструктури? Які довгострокові правові стратегії розробляє ваша дирекція для підтримки розвитку галузі?

— Наразі ми оновлюємо бізнес-стратегію для «ДТЕК Енерго» до 2035 року з фокусом на відновлення енергетичної інфраструктури та запровадження інноваційних способів генерації енергії, впровадження принципів сталого розвитку.

Пріоритетним напрямом бачимо вивчення та запозичення іноземного досвіду впровадження принципів сталого розвитку, щоб запропонувати адаптивні заходи стосовно прозорості бізнесу, екологічних зобов’язань, соціальної відповідальності. 

Юридична функція «ДТЕК Енерго» зосередиться і на пошуку нових механізмів та підходів для відшкодування завданих унаслідок агресії рф збитків.

Читати PDF