Робота з ризиками
Завантажити PDF
Олег Лазовський Народився 14 грудня 1979 року в м. Джанкої АР Крим. Юридичну освіту здобув у Таврійському національному університеті, а фінансову — в Київському національному економічному університеті. З 2011 року є адвокатом, а з 2024-го — сертифікованим медіатором. Професійний шлях охоплює понад 20 років досвіду на керівних посадах у провідних банківських установах України, зокрема в «Ощадбанку», «Укрексімбанку» та «ПриватБанку». Нині очолює напрям із врегулювання спорів у «ПриватБанку», керуючи командою зі 100 судових юристів. Входить до складу комітету з питань правового забезпечення діяльності банків та захисту прав кредиторів Незалежної асоціації банків України, сприяючи розвитку правової культури у фінансовому секторі. |
— Яким чином очолюваний вами напрям із врегулювання спорів «ПриватБанку» забезпечує стабільність діяльності банку після нещодавнього підтвердження законності його націоналізації? Чи змінилась юридична стратегія у зв’язку з цим рішенням?
— Після рішення Великої Палати Верховного Суду у 2023 році про закриття провадження у справі за позовом колишнього голови правління «ПриватБанку» Олександра Дубілета суди почали масово закривати судові справи, пов’язані з націоналізацією банку у 2016 році. Зокрема, були закриті справи за позовами колишніх ключових акціонерів Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова. Крапку в цій історії поставив Верховний Суд: 26 листопада 2024 року КГС ВС підтвердив неможливість повернення державного «ПриватБанку» колишнім власникам і правомірність закриття провадження у справі за позовом ексакціонера банку Ігоря Коломойського та компанії Triantal Investments LTD. Банк упевнено захищає інтереси держави як акціонера, і за три квартали 2024 року суди ухвалили 35 рішень на користь «ПриватБанку» у справах за позовами колишніх акціонерів та пов’язаних із ними осіб. Команда напряму з врегулювання спорів адаптує і вдосконалює юридичну позицію в кожній справі, враховуючи специфіку позову та склад учасників. Водночас на розгляді в судах іще перебуває понад 40 позовів пов’язаних із колишніми власниками осіб, тож процес захисту інтересів банку триває.
— Які юридичні виклики постали перед банком у боротьбі за повернення активів за межами України?
— «ПриватБанк» активно веде судові процеси проти колишніх власників за кордоном, намагаючись стягнути завдані збитки. Банк зіштовхується зі складними юридичними викликами, оскільки ці справи охоплюють різні юрисдикції та передбачають високий рівень вимог до доказів. Наразі всі судові процеси тривають.
— Які найбільші ризики ви бачите в судових позовах колишніх власників банку? Як юридична команда «ПриватБанку» готується до таких викликів?
— Завдяки активній та успішній роботі команди напряму з врегулювання спорів юридичні ризики у справах за позовами колишніх акціонерів, топменеджерів банку та пов’язаних із ними осіб значно знизились. Більшість таких справ уже завершена на користь «ПриватБанку», який оптимістично налаштований на остаточне закриття цих питань в Україні наступного року.
Наша команда постійно контролює та мінімізує ризики в кожній справі, посилюючи правову позицію банку на основі актуальної судової практики та змін у національному законодавстві.
— Чи впливає «антиколомойський» закон на роботу «ПриватБанку» з іноземними інвесторами та клієнтами? Яку роль відіграють юристи банку в дотриманні цих норм?
—Закон № 590-ІХ здебільшого уточнив уже чинні положення частини 6 статті 41 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», що діяла ще до націоналізації банку. Це не чинить відчутного впливу на роботу банку з клієнтами та іноземними інвесторами. Однак згаданий закон має велике значення в судових справах, пов’язаних із націоналізацією: суди активно застосовують його під час закриття проваджень, що підтверджує ефективність і практичну користь такого регулювання. Команда нашого напряму відіграє ключову роль у забезпеченні дотримання цих положень, що зміцнює позиції банку у відповідних судових процесах.
— Як юридична служба «ПриватБанку» працює з державними органами, щоб захистити фінансові інтереси громадян України? Які питання є пріоритетними у співпраці з НБУ?
—«ПриватБанк», як найбільший банк країни, веде постійний діалог з органами державної влади, профільними асоціаціями та громадськістю, щоби підвищити якість банківського обслуговування та забезпечити фінансову стабільність клієнтів. Зокрема, стосовно нашого напряму роботи банк активно взаємодіє з НБУ, Міністерством фінансів, Міністерством юстиції та Фондом гарантування вкладів. Пріоритетними питаннями є захист інтересів держави як акціонера, прав споживачів банківських послуг, а також забезпечення правової підтримки процесів, пов’язаних із націоналізацією банку.
— Чи вважаєте ви необхідними додаткові законодавчі зміни для посилення стабільності державного банкінгу в Україні?
— «ПриватБанк» є активним членом Незалежної асоціації банків України. Також представники банку входять до складу правового комітету Асоціації, де спільно з іншими банками працюють над удосконаленням чинного банківського законодавства, надаючи пропозиції та зауваження до законопроєктів, розроблених Національним банком і народними депутатами, беручи участь у засіданнях робочих груп і комітетів Верховної Ради України.
Є ще над чим працювати в процесі покращення законодавства. Зокрема, на жаль, законодавець не взяв до уваги пропозиції та зауваження банківської спільноти під час внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства в частині превентивної реструктуризації. Потребують удосконалення та осучаснення процедури у виконавчому провадженні. Так, уже понад рік тому ми надали пропозиції до законопроєкту № 9363 щодо цифровізації виконавчого провадження, і лише нещодавно парламент ухвалив цей законопроєкт у першому читанні. Також видається доцільним уважно поставитися до певних ініціатив, спрямованих на обмеження конкуренції електронних систем під час реалізації майна банків і роботи з проблемними активами. Мова про законопроєкти № 11138 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності управління проблемною заборгованістю державних банків» та № 11139 «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення ефективності управління державним майном, вдосконалення механізму реалізації арештованого майна та наближення правових стандартів в Україні до європейських стандартів».
— Як банк вирішує питання юридичного захисту інтересів клієнтів під час впровадження цифрових рішень? Які інновації впливають на юридичне координування діяльності банку?
— «ПриватБанк», як лідер банківського ринку, активно впроваджує сучасні програмні комплекси та інноваційні інформаційні технології для забезпечення ефективної юридичної роботи. До таких рішень належать системи обліку судових справ, обов’язкових рішень та виконавчих проваджень. Ці системи інтегрують штучний інтелект, автоматизують процеси для покращення оперативності й точності.
Наприклад, робот Buldozer працює як автоматизований конвеєр, допомагаючи оперативно отримувати судові рішення чи повістки, спрямовуючи їх у відповідні картки конкретних справ. Штучний інтелект, своєю чергою, розпізнає текст у процесуальних документах і судових рішеннях, автоматично відправляючи їх до потрібної справи, що значно спрощує процес управління юридичними даними. Додатково система ескалацій інформує юристів про нові документи у справах через автоматичні повідомлення, що допомагає своєчасно реагувати на важливі етапи судових процесів і виконавчих проваджень.
Завдяки цьому юристи фокусуються лише на розробці правових позицій та підготовці процесуальних документів, оскільки більша частина операційних завдань автоматизована.
Банк активно використовує онлайн-ресурси для забезпечення доступу до правосуддя, зокрема систему «Електронний суд», що дає змогу подавати позови в електронному вигляді, а також забезпечує участь представників банку в судових засіданнях через відеоконференцзв’язок. Це оптимізує робочий час юристів і знижує витрати банку.
— Які довгострокові юридичні цілі ви ставите перед «ПриватБанком» для забезпечення стабільного зростання та довіри з боку інвесторів?
— У контексті державної стратегії щодо зменшення частки державних банків у банківській системі та планів із приватизації «ПриватБанк» визначає своїм пріоритетом мінімізацію юридичних ризиків, пов’язаних з оскарженням націоналізації. Команда напряму з врегулювання спорів працює над тим, щоб усунути можливі бар’єри для потенційних інвесторів, забезпечуючи позитивний судовий розгляд справ стосовно націоналізації, що, своєю чергою, підвищить інтерес до придбання найбільшого і найкращого українського банку. Крім того, «ПриватБанк» активно впливає на формування судової практики, спрямованої на захист прав кредиторів, що також позитивно позначається на реалізації державної стратегії щодо приватизації та зростання довіри інвесторів.