Професійна ефективність
Завантажити PDF
Олексій Насадюк
Війна, безпека працівників, збереження кваліфікованого персоналу, швидкі та не завжди прогнозовані зміни в правовому середовищі, євроінтеграційна адаптація, неможливість довгострокового планування у зв’язку зі значним елементом невизначеності в усіх сферах життєдіяльності — далеко не повний перелік викликів, з якими стикається український бізнес та його інхаус-юристи. Водночас, як свідчать дані щорічного дослідження «Провідні юридичні департаменти», юрслужби флагманів української економіки навіть у таких непростих умовах знаходять можливості для підвищення власної ефективності, особистого і професійного розвитку та впровадження інноваційних рішень. Більшість компаній продовжує так чи інакше використовувати дистанційні або частково дистанційні формати роботи. Рівень застосування програмних рішень і цифровізації для виконання більшості повсякденних завдань продовжує зростати, це дає змогу більш ефективно використовувати наявні ресурси, дотримуватись безпекових вимог і реалізовувати масштабні проєкти силами досить компактних юридичних департаментів.
ФАКТИЧНІ ПОКАЗНИКИ
Усю багатогранність роботи інхаус-юристів, тим паче протягом такого непростого року, безумовно, не можна звести до сухих рядків статистики. В активі, мабуть, кожної команди знайдуться унікальні кейси та нетривіальні рішення, але саме оцінка за узагальнювальними показниками дає змогу виявити тенденції, що склалися у сфері правової підтримки бізнесу. Незважаючи на те що спектр і кількість питань, вирішуваних інхаусами власними силами або переданих на аутсорсинг зовнішнім юридичним радникам, варіюються в дуже широкому діапазоні, цього року абсолютно всі учасники заявили про ведення роботи з договорами та супровід судових справ. Трендом воєнного часу стало вирішення численних мобілізаційних питань і бронювання персоналу. На жаль, чимало респондентів повідомило про значні обсяги руйнувать і втрат бізнесу на непідконтрольних територіях. Відповідно, юристи пропрацьовують різні механізми відшкодування шкоди, заподіяної агресією рф, забезпечують фіксацію пошкоджень і завданих збитків, формують доказову базу, ініціюють позови до українських судів та міжнародних юрисдикційних органів. В абсолютних показниках великі обсяги роботи задекларували найбільші за кількістю юристів юрдепартаменти. Але водночас індивідуальне навантаження вище у співробітників невеликих юрслужб.
Якщо говорити про кількісний склад юрдепартаменту, зберігається відсутність стійкого зв’язку між масштабом бізнесу і кількістю штатних юристів у компанії. Також поширеною практикою можна назвати наявність юристів у різних структурних підрозділах компанії, крім власне юрслужби. Іноді кількість таких юристів значно перевищує штат основного юрдепартаменту, що характерно для великих компаній з багатьма представництвами, дочірніми структурами й територіальними відділеннями. Загальним викликом є кадрове забезпечення. Значні ресурси вкладаються в навчання та підвищення кваліфікації персоналу. Вимоги до потенційних і наявних співробітників дедалі частіше охоплюють такі навички, як стресостійкість, технологічна грамотність, гнучкість та адаптивність, не кажучи вже про обов’язкові аналітичні здібності, вміння працювати в команді, уважність до деталей, прагнення до постійного навчання та вдосконалення.
ЗОВНІШНЯ ЮРИДИЧНА ПІДТРИМКА
Послугами зовнішніх юридичних радників однаково активно користуються компанії як із великим штатом власних юристів, так і з досить компактними юрдепартаментами. Лише 19 % учасників дослідження заявили, що обходяться виключно своїми силами. Зазвичай це юрслужби середнього розміру з досить типовим однотипним функціоналом. Водночас в абсолютної більшості респондентів рівень залучення юридичних радників не змінився порівняно з минулим роком. Постійній співпраці з перевіреною юридичною фірмою — багаторічним партнером або групою таких юрфірм цього року віддали перевагу 36 % компаній, вибирають із попередньо затвердженого переліку 40 %, 33 % проводять тендер щодо кожного проєкту. Є приклади використання різних підходів одночасно, залежно від питання, яке потребує залучення зовнішньої юридичної допомоги.
Загальні витрати на юридичних радників, суттєво оптимізовані ще у 2022 році, залишаються на рівні минулого року. Що стосується гонорарної політики, понад половина представників бізнесу віддають перевагу фіксованим гонорарам, 43 % готові працювати за погодинними ставками. 30 % респондентів намагаються контролювати свої витрати шляхом установлення певних обмежувачів (CAP’s). Зазначимо, що переважна більшість компаній не обмежуються якимось одним варіантом оплати, вважаючи за краще використовувати різні комбінації.
Відповідаючи на запитання про пріоритетні критерії вибору зовнішніх юридичних радників, наші респонденти віддали пальму першості якості роботи юрфірм — це критично важливо для понад 90 % інхаус-юристів. На другому місці — досвід юридичних радників (74 %). Вартість послуг цього року стала визначальною для 55 % опитаних. 67 %, обираючи зовнішніх юристів, орієнтуються на особистий досвіді співпраці.
МЕТОДОЛОГІЯ
Дослідження «Провідні юридичні департаменти України — Best Legal Departments» проводиться «Юридичною практикою» з 2013 року.
Методологія дослідження заснована на оцінюванні в балах діяльності кожної юридичної служби за кількома якісними та кількісними показниками (основними напрямами (практиками) діяльності юридичної служби та обсягом виконаних нею завдань за рік; кількістю юристів і рівнем диджиталізації юрслужби; ефективністю використання наявних ресурсів). Дані, надані учасниками дослідження під час анкетування, можуть доповнюватись інформацією, отриманою дослідницькою групою з відкритих джерел.
Усі показники зводилися воєдино за допомогою зважених коефіцієнтів, які застосовувалися до всіх юридичних служб однаково, і в цьому сенсі всі учасники дослідження перебували в рівному становищі. Істотний вплив на розташування юридичних департаментів у підсумковій таблиці та галузевих номінаціях мало визнання їхніх заслуг колегами-юрисконсультами: учасники дослідження, заповнюючи анкети, відзначали найкращі, на їхню думку, юрдепартаменти та найкращих інхаус-юристів в окремих сферах господарювання і напрямах юридичної практики, а також найкращих керівників юридичних департаментів.
Місце юридичної служби компанії в підсумковій таблиці «Провідні юридичні департаменти України 2024 року» відповідає кількості балів, які ця юрслужба одержала згідно із застосованою методикою.