Читати PDF

Мобілізаційні виклики

«Військове право — це про практику, а не теорію», — переконаний Ігор Андрєєв, керуючий партнер АО Kaizen

Завантажити PDF

 

Ігор Андрєєв
Народився 15 травня 1993 року в смт Петрівка Іванівського району Одеської області. Здобув повну вищу юридичну освіту в Національному університеті «Одеська юридична академія», отримавши диплом бакалавра та магістра з відзнаками. У 2020 році отримав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю. З 2022 року обіймає посаду керуючого партнера АО Kaizen. З 2021 року є членом ради молодіжного комітету UNBA NextGen та секретарем комітету НААУ з питань будівельного права. Спеціалізується на питаннях військового права, судовій практиці та захисті в кримінальних провадженнях.

— Які ключові зміни в законодавстві щодо військового обліку та мобілізації стали основою для розвитку вашої юридичної практики? Як ваша команда допомагає громадянам адаптуватися до нових вимог?

— 24 лютого 2022 року Указом Президента України № 63/2022 на території всієї України у зв’язку з військовою агресією російської федерації було запроваджено воєнний стан. На період дії правового режиму воєнного стану можуть обмежуватися права й свободи людини та громадянина, передбачені статтями 30–34, 38, 39, 41–44, 53 Конституції України, а також установлюватися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб у межах та обсязі, необхідних для забезпечення можливості здійснення відповідних заходів, передбачених частиною 1 статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Українське суспільство почало вчитися жити в умовах воєнного стану та загальної мобілізації. Розуміючи правову невизначеність, відсутність адекватної комунікації та споглядаючи повну розгубленість громадян, ми разом із командою вирішили сконцентрувати свою увагу на військовому праві. Починаючи з травня 2022 року ми почали активно занурюватися в раніше невідому та нікому не цікаву сферу права, вибудовуючи міст взаєморозуміння між громадянами України та Збройними силами.

Ми в адвокатському об’єднанні Kaizen вчасно зрозуміли, що військове право — це не про теорію, а про практику. Тому, крім постійного моніторингу змін законодавства, пов’язаних із мобілізацією, військовим обліком, військовою службою та багатьма іншими питаннями, дотичними до теми, ми почали відвідувати територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, вибудовувати взаємодію з військовими частинами, щоб зрозуміти, як на практиці застосовується законодавство. Як показав досвід, відсутність чітко визначених порядків і процедур призводить до вільного трактування, а відповідно, і неоднорідного застосування на практиці вимог законодавства. Далеко не всі проблеми вирішені до кінця, саме тому попит на наші послуги не знижується. 

— Чи змінився попит на юридичні послуги у сфері військового права після впровадження нових правил? З якими викликами найчастіше стикаються ваші клієнти?

— Так, звісно, зараз левову частку нашої практики займає військове право. Запитів настільки багато, що просто неможливо всі охопити. Їх можна поділити на дві категорії: запити військовозобов’язаних (питання військового обліку, отримання відстрочок, броні, проходження ВЛК, адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення законодавства у сфері військового обліку, обов’язку і мобілізації та, звісно, питання взаємодії зі співробітниками РТЦК та СП тощо) і запити військовослужбовців (питання проходження ВЛК, звільнення з військової служби, переведення з однієї частини в іншу, отримання виплат і компенсацій, питання кримінальних та адміністративних правопорушень, вчинених військовослужбовцями, й найактуальніше — проблеми комунікації військовослужбовця зі своїм прямим керівництвом). У вирішенні кожного з них надважливим стає практичний досвід і розуміння внутрішніх процесів, про які не пишуть у книжках. 

— Як ваша компанія допомагає клієнтам правильно оформити документи для взяття на військовий облік, щоб уникнути проблем із законом?

— На перший погляд, питання взяття на військовий облік є одним із найпрос­тіших, проте це зовсім не так. Потрібно розуміти, що людину, яка бажає мобілізуватися, мріє взяти на облік кожен РТЦК та СП. Така людина не має жодних проблем, а співробітники РТЦК та СП всіляко сприяють якнайшвидшому поповненню лав Збройних сил. Однак ця категорія громадян не звертається за допомогою до адвокатів, оскільки жодних перешкод на шляху до мобілізацій, як правило, не виникає. 

До адвокатів звертаються військовозобов’язані, що мають право на отримання відстрочки, актуальне бронювання та, наприклад, не перебувають на військовому обліку або місце обліку не відповідає фактичному постійному місцю проживання. Саме в таких випадках військовозобов’язані потребують правової допомоги, яка полягає в роз’ясненні процедури, визначенні переліку необхідних документів і, найголовніше, розвінчуванні міфів та страхів військовозобов’язаного. Відсутність нормальної комунікації між РТЦК та СП і суспільством породжує безліч недостовірної, шкідливої та небезпечної інформації, яку можуть спростувати, зокрема, адвокати-практики. 

— Чи працюєте ви з цифровими рішеннями, такими як електронний кабінет військовозобов’язаного? Які переваги це дає клієнтам?

— Якщо ви маєте на увазі мобільний застосунок «Резерв+», то, на мою думку, це прекрасний інструмент, який усуває людський фактор і фактично нівелює потребу звертатися до адвоката. І це надзвичайно гарна тенденція. Деякі колеги з великим скепсисом ставляться до адвокатів, які займаються допомогою військовозобов’язаним, оскільки вважають ці послуги посередницькими, тобто такими, що не потребують багато знань і досвіду. І це, напевно, так, але яка різниця, якщо питання життя та смерті, здоров’я і майбутнього іноді під загрозою через чиюсь некомпетентність. 

Саме тому я позитивно ставлюся до автоматичного, без залучення будь-яких «спеціалістів», «комісій», вирішення простих та однозначних питань, таких як отримання відстрочок від мобілізації. 

Звісно, є люди, які вважають, що зможуть у часи тотальної цифровізації сховатися, та свідомо нехтують тими можливостями, які дають сучасні рішення. Наше ж завдання пояснити, які можливості відкриває «Резерв+» та які наслідки створює для військовозобов’язаного. 

— Як ви допомагаєте клієнтам захищати свої права у випадках адміністративного затримання військовозобов’язаних? Чи співпрацюєте з правоохоронними органами для вирішення подібних питань?

— Фактично адміністративного затримання співробітниками РТЦК та СП разом зі співробітниками поліції як явища не існує. Існує нічим не передбачене обмеження волі. У Києві я особисто не був свідком та не чув від перевірених джерел про факти примусової «бусифікації». Військовозобов’язані, хоча й неохоче, але самостійно сідають до автівки та прямують до РТЦК, де їм повідомляють, що вони підлягають мобілізації, якщо вже так вийшло, що вони опинилися в РТЦК. На відміну від Києва, в інших областях трапляються випадки, коли військовозобов’язаний свідомо йде на вчинення кримінального правопорушення і готовий нести відповідальність у передбачений законом спосіб, проте за жодних умов не бажає мобілізовуватися, однак його безпідставно та без належного процесуального і документального оформлення продовжують утримувати в приміщеннях РТЦК або збірних пунктів. На щастя, про такі випадки ми чуємо дедалі рідше. З нашої практики, розголос є найефективнішим способом допомогти людині реалізувати своє право на дотримання процедур, передбачених чинним законодавством. Невідкладні письмові та усні звернення до правоохоронних органів, обласних (міських) РТЦК, ВСП, спеціалізованої військової прокуратури, обласних військових адміністрацій зазвичай дають свій результат. 

— Чи надаєте послуги з оформлення бронювання працівників для критичних галузей? Як ви підтримуєте роботодавців у дотриманні нових вимог військового обліку?

— Наша компанія надає комплексні та консультаційні послуги корпоративним клієнтам, ми допомагаємо зрозуміти, як, дотримуючись чинного законодавства, зберігати життєздатність підприємства. Консультуємо та супроводжуємо в питаннях отримання підприємством статусу критичного, що надалі дасть змогу бронювати співробітників. 

— Які рішення ви пропонуєте компаніям, щоб забезпечити правовий захист їхніх співробітників і бізнесу в умовах воєнного стану?

— Є пакетні пропозиції з постійного консультаційного супроводу компанії з військових питань, є пропозиції з комплексного вирішення питань співробітників, пов’язаних із військовим обліком, взяттям на облік, отриманням/заміною військовооблікових документів, а також питань щодо розшуку співробітників територіальними центрами комплектації. Це не вичерпний перелік можливих послуг, які здатна надати наша компанія.

Читати PDF