Читати PDF

Місцевий відтінок

У великих містах України виклики воєнного часу спонукали місцевий ринок юридичних послуг ухвалювати гнучкі рішення як щодо запитів бізнесу, так і щодо діяльності самих юрфірм. Традиційно високим залишається попит на практики, пов’язані з вирішенням спорів і захистом бізнесу. Зросла кількість запитів із питань трудового, сімейного та спадкового права. Новий напрям — консультації щодо бронювання співробітників, оскарження рішень комісій ТЦК та СП. Проте незмінною залишається потреба юристів бути зі своїми клієнтами і допомагати їм на місці

Завантажити PDF

Максим Сисоєнко

Одеса

Бізнес південних регіонів країни значною мірою пов’язаний з агропромисловим комплексом, морськими портами та логістикою. Повне закриття портів Херсонщини та блокування морських портів Миколаївської області призвело до релокації транспортно-логістичних підприємств і переорієнтації вантажопотоків до портів Одеського регіону, а також іноземних портів.

«Оголошений у серпні 2023 року український морський коридор підтвердив свою високу ефективність протягом 2024 року, завдяки чому вже влітку в Одеському морському порту було відновлено перевантаження контейнерів. Не обійшлося без скандалу, однак на прикладі цього кейсу бізнес укотре довів, що консолідація зусиль, якісний юридичний супровід і широкий публічний розголос можуть побороти бюрократію та бездіяльність органів влади», — каже Сергій Неділько, адвокат, радник, керівник одеського офісу ЮФ «Ілляшев та Партнери».

Він також акцентує, що поступове відновлення логістичних ланцюгів має позитивний вплив на ділову активність регіону та дає обережну надію на подальше відновлення інших економічних процесів, завдяки чому свою частину роботи отримають і супутні галузі економіки, зокрема сфера професійного юридичного консалтингу: «З початку повномасштабної війни український бізнес продовжує демонструвати найвищий рівень адаптивності до нових викликів сьогодення навіть попри непослідовну державну політику та тиск із боку контролювальних і силових структур. Позиція бізнесу максимально проста і зрозуміла: якщо не допомагаєте, то хоча б не заважайте». 

Водночас, як зауважує Григорій Тріпульський, керуючий партнер ЮКК «Де-Юре», основною практикою на сьогодні стали судові спори, а також надання правової допомоги військовим і військовозобов’язаним. Це викликано поточними умовами, в яких бізнес і громадяни потребують захисту своїх прав у судовому порядку й консультацій щодо військових питань.

Найчастіше клієнти звертаються із запитами, пов’язаними з тиском на бізнес із боку держави, а також із проханнями про допомогу під час мобілізації їх самих чи співробітників. Крім того, актуальними залишаються спори, зокрема сімейні, пов’язані з розлученнями.

«Бізнес важко адаптується до нових умов. Основні проблеми пов’язані з нестабільною ситуацією, труднощами з кадровим забезпеченням та сильним тиском із боку держави. Це створює додаткові виклики для ефективного функціонування бізнесу», — наголошує пан Тріпульський.

За словами Сергія Неділька, цього року, як і минулого, запити клієнтів стосувалися питань, пов’язаних із воєнним станом та воєнними злочинами рф на території України. Найчастіше клієнтів цікавили проблеми примусового відчуження майна, документування шкоди, заподіяної внаслідок збройної агресії рф, бронювання на підприємствах тощо. 

Безумовно, велика війна несе безпекові ризики, нестабільність і невизначеність, що, своєю чергою, впливає на готовність до планування та ухвалення управлінських рішень. Цього року в одеському офісі ЮФ «Ілляшев та Партнери» не приймали управлінських рішень, які могли б мати істотний вплив на подальшу діяльність офісу та ключові практики. За наявних умов ведення бізнесу й безпекової ситуації в країні найважливішим завданням залишається збереження професійної команди фахівців та унікальної експертизи, а також утримання своїх позицій на ринку юридичних послуг. Водночас майже щомісяця до офісу звертаються нові корпоративні клієнти з цікавими запитами і проєктами.  

Що стосується практики морського і транспортного права, судновласники й клуби взаємного страхування (P&I Clubs) продовжували звертатися за роз’ясненнями щодо умов і порядку функціонування українського морського коридору, процедури компенсації збитків судновласникам у зв’язку зі збройною агресією рф, вирішення спорів між судноплавними компаніями, страховиками, фрахтувальниками і вантажовласниками про виконання договорів фрахтування.

«Найбільші гравці на юридичному ринку Півдня України традиційно пов’язані з практикою морського і транспортного права, супроводом суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, великих логістичних підприємств та агровиробників. Одеський офіс ЮФ «Ілляшев та Партнери» не є винятком. Такий пул клієнтів дає змогу розвивати практики міжнародної торгівлі, податкового, митного та фінансового права, будівництва й земельного права, супроводу інфраструктурних та інвестиційних проєктів, — наголошує Сергій Неділько. — Проте з продовженням бойових дій згадані практики, на жаль, дедалі частіше відходять на другий або навіть на третій план. Натомість щораз більшої актуальності набувають практики банкрутства й реструктуризації, кримінального та військового права, що досить об’єктивно відображає виклики сьогодення».

У контексті бізнес-активності південного регіону та підтримання ключових практик одеського офісу ЮФ «Ілляшев та Партнери» в компанії сподіваються на продовження стабільної роботи українського морського коридору, функціонування портів Дунайського кластеру та довгоочікуване відновлення роботи портів Миколаївської області. «Це буде маленькою, але вкрай важливою і наснажливою перемогою для транспортної галузі. Проте найбільші сподівання на наступний рік, звісно, пов’язані із завершенням війни, що дасть змогу почати повноцінне відновлення інфраструктури та економічних процесів у країні», — наголошує пан Неділько. 

«Цього року ми оптимізували витрати та продовжуємо розвивати певні напрями, що дає нам можливість краще відповідати на запити клієнтів і підвищувати конкурентоспроможність. А наступного року передусім очікуємо на завершення війни, і відповідно, зростання ділової активності. Це дасть змогу відновити й розвинути напрями, скажімо, будівництва та нерухомості, що позитивно вплине на попит на юридичні послуги», — резюмує Григорій Тріпульський.

 

Львів

Воєнні виклики змусили місцеві юрфірми розвивати раніше невідомі практики, зокрема щодо вирішення мобілізаційних питань. Також побільшало запитів стосовно фінансового моніторингу, валютного контролю, спорів із фіскальними органами. Обставини війни, форс-мажору безпосередньо вплинули на нормальний ритм роботи клієнтів, завадили співпраці з контрагентами. Наслідком цієї ситуації стало виникнення спорів з економічним відомством і податковою службою.

«Сьогодні ми забезпечуємо клієнтам мобілізаційний аудит, тобто на виході клієнт отримує розгорнуту вичерпну інформацію про всіх своїх працівників, які підлягають мобілізації, бронюванню, мають право на відстрочку тощо», — говорить Сергій Матвіїв, адвокат, керуючий партнер АО «Матвіїв і Партнери».

Він також відзначає зростання кримінальної практики. За його словами, в компанії є практики WCC та захисту бізнесу і кількість проваджень, що перебувають у роботі, за останній період суттєво зросла. «Позаяк питома вага проваджень, де ми забезпечуємо захист клієнтів, — це службові та корупційні злочини, така тенденція може свідчити про посилення роботи антикорупційних органів. Утім, мушу акцентувати й продовження тиску на бізнес, на жаль. Прикладом цього є справа Ігоря Мазепи і багато інших, інформація про які була публічною. Водночас активною залишається судова практика — клієнти судяться. Це не свідчить про зростання довіри до судової системи в Україні, це, скоріше, вказує на зміну настроїв ринків на більш агресивний захист активів», — зазначає Сергій Матвіїв. 

У компанії цьогоріч були важливі управлінські рішення, зокрема змінився партнерський склад. До команди приєднався Андрій Багряк, який має багаторічний досвід роботи у сфері юстиції. З’явилась практика банкрутства, що активно розвивається. Команда розширюється, тож у Львові адаптуються до змін і приймають поточні виклики. 

Український бізнес Сергій Матвіїв охарактеризував як невмирущий та незламний, адже колосальна гнучкість у колосально складний час — це про українські ринки. 

Наступного року у Львові очікують продовження зростання в основних практиках: кримінальній, захисту бізнесу, банкрутства й судовій. Також прогнозують відновлення та збільшення кількості запитів клієнтів щодо інвестицій (ідеться більше про національного інвестора). На Заході України перспективи інвестування є більшими, ніж в інших регіонах. Утім, усе залежатиме від ситуації на фронті. 

 

Харків

У 2024 році в Харкові серед найбільш запитуваних були практики вирішення спорів, військового та сімейного права. Також підвищився попит на юридичні послуги під час спадкування майна, розірвання шлюбу, поділу майна та встановлення опіки над дітьми. Часто ці питання ускладнені перебуванням сторін у різних країнах. 

Водночас, як відзначає Андрій Литвин, адвокат, арбітражний керуючий, керівник харківського офісу ЮФ «Ілляшев та Партнери», на ринку зберігається активність у сфері банкрутства та судових спорів, пов’язаних зі стягненням заборгованостей та виконанням договорів. 

«Наше адвокатське об’єднання, попри складні умови прифронтового міста, продовжує активно працювати, адаптуючись до потреб клієнтів у цей непростий час», — каже Євгеній Шкребець, керуючий партнер АО «Шкребець і Партнери».

За його словами, з огляду на дію воєнного стану та з урахуванням законодавчих змін, значна кількість запитів стосується надання юридичної допомоги військовослужбовцям, консультування з питань бронювання та відстрочки, віднесення підприємств до критично важливих і таких, що мають важливе значення для задоволення потреб територіальних громад, фіксування пошкодженого майна й допомоги в отриманні відшкодування, оскарження дій та бездіяльності податкових органів, стягнення дебіторської заборгованості.

«Бізнес у Харкові, попри складні умови, демонструє високу адаптивність і стійкість до викликів воєнного часу, — наголошує Євгеній Шкребець. — Наразі ми спостерігаємо переналаштування внутрішніх процесів компаній, зокрема запровадження дистанційної роботи та електронного документообігу, створення безпечних умов праці (облаштування укриттів, встановлення системи оповіщення), організацію автономної роботи в умовах блекаутів, активну участь у волонтерських проєктах, допомогу ЗСУ».

«Уже доведено: український бізнес — найстійкіший у світі, а бізнес Харкова — найстійкіший в Україні. Адаптувати роботу до щоденних обстрілів неможливо, але для нас у Харкові функціонування міста, регіону, продовження роботи — надто принципове питання. Це питання честі, якщо бажаєте. Так, стрес і небезпека щодня, але погляньте: Харків працює, Харків допомагає і Харків живе. Головний урок, який виніс наш бізнес у регіоні, — не нехтувати заходами безпеки. І бізнес адаптувався до цих умов», — зазначає Андрій Литвин.

Показово, що харківський офіс компанії продовжує працювати в тому самому складі, в якому зустрів початок повномасштабного вторгнення. Зберегти команду та продовжувати роботу допомогли гнучкість в умовах праці й дистанційні можливості. Незважаючи на близькість лінії фронту, клієнти продовжують працювати в Харкові, і місцеві юристи працюють разом із ними.

В АО «Шкребець і Партнери» управлінські рішення для адаптації роботи в умовах воєнного стану були ухвалені ще минулого року, тож зараз у компанії продовжують їх реалізацію. Наразі в адвокатському об’єднанні розвивають актуальні практики, вживають заходів для збереження цілісності команди, посилюють представництво в інших регіонах.

«Ми віримо, що 2025 рік стане переможним для України і саме цей момент буде відправним пунктом для її розвитку», — переконаний Євгеній Шкребець. 

«У Харкові ми спостерігаємо збільшення запитів на юридичні послуги з-за кордону, і очевидно, наступного року ця тенденція триватиме», — прогнозує Андрій Литвин.  

 

Дніпро

У році, що минає, найбільш популярними в регіоні були практики вирішення спорів, трудового права, а також консультації з питань, пов’язаних із мобілізацією та бронюванням співробітників. 

Як зауважив Олександр Камша, адвокат, арбітражний керуючий, керівник дніпровського офісу ЮФ «Ілляшев та Партнери», в практиці вирішення спорів запити клієнтів стосувалися здебільшого представництва в господарських і трудових спорах. Левова частка спорів пов’язана з неможливістю виконання зобов’язань у зв’язку з впливом обставин, які безпосередньо стосуються повномасштабного вторгнення рф в Україну. 

«Нині переважно має попит корпоративна практика (побудова моделей володіння та керування бізнесом з урахуванням воєнного часу). Також із моменту зняття мораторію на проведення податкових перевірок активізувалися запити на супровід перевірок контролювальних органів та оскарження їх результатів. 

Не знижується кількість звернень щодо захисту в кримінальному процесі», — зазначає Євген Сміюха, керуючий партнер Dynasty Law & Investment.

Часто клієнтські запити стосуються орієнтування в законодавстві, що неймовірно швидко змінюється, а також ефективної протидії незаконному тиску з боку контролювальних та правоохоронних органів. Актуальними є запити на фіксування збитків, спричинених бойовими діями, та стягнення цих збитків із держави-­агресора. 

Зріс попит на надання правової допомоги у зв’язку з розслідуваннями проваджень, пов’язаних із кримінальними правопорушеннями у сфері як національної безпеки України, так і господарської діяльності.

Незмінним залишався запит щодо відшкодування збитків, завданих військовою агресією з боку рф, бронювання співробітників, порядку отримання відстрочки від призову, оскарження рішень комісій ТЦК та СП. 

«Компанії України перебувають у процесі перманентної трансформації, щоб відповідати викликам часу. Серед постійних питань — бронювання працівників та збереження робочої сили під час мобілізації, пошук альтернативних джерел живлення, релокація виробничих потужностей, підтримання військових час­тин», — говорить Євген Сміюха.

У компанії зберігають оптимізм і наступного року очікують перемоги України, повернення до мирного життя, концентрування на відновленні бізнесів, отримання дієвого механізму стягнення збитків із держави-агресора.

 «Адаптація триває, оскільки законодавство щодо бронювання працівників швидко змінюється. Ми — промисловий центр, і для бізнесу мобілізація працівників є болючим питанням, — наголошує Олександр Камша. — У Дніпрі та області багато промислових підприємств визнано критично важливими для функціонування української економіки. Їхні працівники — унікальні спеціалісти, яких часто неможливо замінити. Наразі проходить аудит підприємств, які раніше були визначені критично важливими, тому бізнесу доводиться щодня відстежувати зміни та реагувати». 

За його спостереженнями, наступного року увага бізнесу буде зосереджена на підтримці своїх працівників та забезпеченні безперервності роботи. У разі продовження активних бойових дій запити бізнесу залишатимуться незмінними. 

Читати PDF