Читати PDF

Лінія тренду

На третій рік повномасштабного вторгнення рф український юридичний ринок, попри численні виклики та турбулентності, показав достойну динаміку та зростання, особливо ті гравці, хто зумів вчасно адаптуватись до нових умов і сконцентрувати експертизу в найбільш затребуваних сегментах практики. Стратегічні виклики залишаються незмінними, а очікування детермінуються передовсім безпековою ситуацією

Завантажити PDF 

ОЛЕКСІЙ НАСАДЮК

Україна вже третій рік перебуває в стані повномасштабної війни, що суттєво впливає на всі процеси в державі. Юрій Петренко, керуючий партнер ADER HABER, серед ключових факторів, які мають значення і для ринку юр­послуг, виділяє міграцію людей і виробничих потужностей, питання фізичної та продовольчої безпеки, значний розвиток індустрії ВПК, поглиблення і пришвидшення евроінтеграційних процесів, збільшення державного впливу на економіку та соціальну сферу, глобалізацію бізнесу через війну, технологічний розвиток економіки. 

За спостереженнями Володимира Саєнка, партнера Sayenko Kharenko, 2024 рік поглибив тенденції попереднього року на юридичному ринку України: хоча він стабілізувався, зростання залишається обмеженим через воєнний стан; клієнти скорочують витрати на юридичні послуги, що не є критично необхідними; відкладені інвестиції та низька економічна активність загострюють конкуренцію між юридичними фірмами. 

«Державний сектор залишається одним із небагатьох стабільних джерел доходу, проте і тут спостерігається тенденція до оптимізації витрат. Ситуацію ускладнює відтік кваліфікованих юристів за кордон та їх перехід на інхаус-позиції, де умови часто привабливіші, ніж у юридичних фірмах», — коментує Володимир Саєнко.

«Сьогодні юрфірми змінюють правила під персонал через великий дефіцит кадрів, зокрема й через зниження рівня юридичної освіти (ковід, війна). Не так охоче молоде покоління юристів сприймає високу інтенсивність роботи, бажаним є work-life balance», — додає Юрій Петренко.

 

КОНФІГУРАЦІЯ ВОЄННОГО ЧАСУ

Олексій Кот, старший партнер ЮФ «Антіка», директор Інституту правотворчості та науково-правових експертиз НАН України, звертає увагу, що протягом 2024 року для ринку юридичних послуг зберігали важливе значення ті напрями роботи, які були характерними для другої половини 2023 року, зокрема фіксація та відшкодування збитків, завданих війною, трудові відносини в умовах воєнного стану, а також питання постачання в Україну товарів військового призначення та подвійного використання. Він також акцентує, що юридичні послуги у сфері мобілізації та бронювання працівників не тільки не втратили актуальності, а стали навіть іще більш популярними, що зумовлено численними законодавчими змінами у сфері регулювання відповідних відносин. 

Олексій Дідковський, співкеруючий партнер Asters, констатує, що у 2024 році продовжується великий попит на послуги з питань військового права, захисту бізнесу, відшкодування воєнних збитків та санкцій, кібербезпеки тощо. Водночас він відзначає й обережну зацікавленість іноземних інвесторів, які планують виходити на український ринок і долучатися до проєктів із відбудови. Позитивною, за його словами, є також динаміка інвестиційної привабливості України, яка зросла у 2024 році.

«Україна є центром гуманітарного та волонтерського руху у світі. Підвищення рівня активності цього сектору збільшило кількість специфічних запитів до юристів. Також окремо варто зазначити, що існує значний попит на інвестиційні проєкти енергетичної галузі. Клієнти очікують від юристів винахідливості та гнучкості, адже стоїть завдання знайти інструменти взаємодії українського девелопера й іноземного інвестора, що дасть змогу почати роботу над проєктом під час війни та бути готовим до масштабного залучення інвестицій одразу після її завершення», — коментує Олег Мальський, партнер ETERNA LAW. 

За словами Володимира Саєнка, в нинішній ситуації стабільними залишаються практики, орієнтовані на іноземних клієнтів, особливо коли партнери активно працюють у юрисдикціях клієнтів. Показовими є антимонопольна практика і міжнародний арбітраж, де поєднання іноземної клієнтури та локальної активності регуляторів забезпечує сталий потік роботи. Стійкими залишаються і практики супроводу приватних клієнтів, які емігрували. Пан Саєнко також зазначає, що зберігають актуальність антикризові послуги, де клієнти потребують невідкладного вирішення проблем, від супроводу кримінальних розслідувань до специфічних послуг, пов’язаних із воєнним станом, включно з питаннями бронювання та мобілізації. Значним залишається попит на послуги адвокатів у справах про корупційні та інші кримінальні правопорушення.

Іншим аспектом, на який слід звернути увагу, за словами Олексія Кота, є зростання кількості податкових спорів, що стало результатом посилення фіскального тиску держави на бізнес. «На жаль, можна констатувати, що одночасно зі збільшенням уваги до бізнесу претензії контролювальних органів стали часто набувати очевидно необґрунтованого характеру. За таких обставин не викликає подиву несприйняття комерційним сектором сумнозвісного законопроєкту щодо підвищення податків», — коментує старший партнер ЮФ «Антіка». 

 

ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ

Сукупний дохід 50 провідних юридичних фірм України за 12 календарних місяців (IV квартал 2023 року та I–III квартали 2024 року) становив 6,7 млрд гривень, на 20 % більше за показники попереднього досліджуваного періоду. Воднораз основне збільшення фінансових надходжень зафіксовано в практиках, пов’язаних із вирішенням спорів.

У рамках дослідження «50 провідних юридичних фірм України» учасники можуть вказати основні спеціалізації, які займають найбільшу частку у формуванні доходів їхньої юридичної фірми. На підставі отриманих даних можна визначити як найпоширеніші, так і найбільш прибуткові практики (виділивши частку, яку займає окрема практика в загальній прибутковості). Також досліджувалося, клієнти з яких галузей господарювання сприяли наповненню бюджетів юридичних фірм, що практикують в Україні.

Отже, згідно з отриманими даними найбільше роботи було у сфері вирішення спорів — судова практика представлена в портфоліо практично кожної юрфірми та згенерувала 17,8 % їхніх бюджетних надходжень, додавши 0,5 % до показників попереднього періоду. Супровід проєктів у сфері міжнародного арбітражу приніс юрринку 6,3 % сукупного доходу, процедур банкрутства — 3,5 %. На друге місце за доходами й поширенням вийшла практика захисту в кримінальних провадженнях, принісши юрфірмам 11,7% сукупних доходів. Частка практики захисту бізнесу в досліджуваному періоді становила 5,1 % їхніх доходів. Тобто лише ці п’ять практик охоплюють сумарно 44,4 % обсягу ринку.

Дохідність практики корпоративного права дещо покращилась і досягла 9,4 %. Натомість усупереч очікуванням обсяги в податковій практиці скоротилися до 9,3 %.

Незначно змінилася й структура клієнтського портфоліо провідних юрфірм. Основним роботодавцем залишається банківський сектор із 13,5 %. На другій позиції закріпилась ІТ-сфера, повторивши минулорічний показник — 10,1 %. Агросфера дещо наростила свою частку — до 8,5 %, сфера нерухомості й будівництва залишилась фактично на минулорічних позиціях (6,9 % в досліджуваному періоді та 6,8 % — роком раніше), а от витрати енергокомпаній на юридичні послуги скоротились, і наразі ця сфера на шостому місці в переліку основних роботодавців юрфірм із показником 6,3 % сумарних оборотів юрринку. Серед трендів року — збільшення надходжень від клієнтів, що представляють держсектор, до 4,2 %. А також оформлення практики відшкодування воєнних збитків як окремого сегмента юрринку з досить помітними 2 % сумарних доходів та очевидною тенденцією до зростання (2/3 респондентів вважають її однією з найбільш перспективних).

 

НАЙБЛИЖЧІ ГОРИЗОНТИ

«Яким буде 2025 рік, важко поки що уявити, але хотілось би, щоб він точно був переможним. А значить, у юристів повинно бути багато роботи. Хотілось би окремо зазначити, що, крім перемоги, закінчення війни, стабільного миру, нам потрібна надійна система, що гарантує належний захист права власності та забезпечення принципу правової визначеності в нашій Україні», — наголошує Юрій Петренко.

«Щодо найбільш затребуваних сегментів юридичних послуг можна впевнено сказати, що кримінальне право, судові процеси та банкрутство залишатимуться лідерами», — прогнозує Денис Бугай, партнер-засновник VB Partners. Він також рекомендує звернути увагу на сегменти, пов’язані з корпоративним правом, фінансуванням та інвестиціями, проте без вирішення безпекової ситуації ці практики не будуть розвиватись.

Ернест Грамацький, президент АФ «Грамацький і Партнери», вважає, що юристам варто готуватися до роботи у високоадаптивному середовищі, постійно інвестувати в підвищення власної кваліфікації та вивчення нових сфер. На його переконання, конкуренція на ринку буде посилюватись, а тому клієнти очікуватимуть від юристів максимально персоналізованих, ефективних та економічно вигідних рішень. Також очікується збільшення попиту на послуги вузькоспеціалізованих юристів в окремих галузях чи навіть інститутах права, таких як ІТ-право, військове право, санкційне законодавство.

Володимир Саєнко додатково звертає увагу на вплив глобальних трендів: зростає важливість технологічних інновацій, зокрема штучного інтелекту та автоматизації. Успіх юридичних фірм щораз більше залежить від здатності надавати комплексні послуги, адаптуватися до регуляторних змін та ефективно управляти знаннями. Ці фактори, за його словами, визначатимуть конкурентоспроможність юрфірм у найближчій перспективі.

width=

width=

 

width=

 

width=

_________________

ТЕНДЕНЦІЇ ТА ПРОГНОЗИ

width=

 

 

Олексій Дідковський, співкеруючий партнер Asters

Ключовий фактор, який впливає на розвиток ринку юридичних послуг, — це, безумовно, війна, яка триває в країні вже понад 1000 днів. Усі інші фактори — похідні від ключового, які ще раз підтверджують, що будь-яка криза може стати як викликом, так і поштовхом для зростання, пошуком нових можливостей. 

Безпекові питання, невизначеність майбутнього, міг­рація та мобілізація спеціалістів, нерозуміння подальших кроків змусили багатьох уповільнити свій рух, адаптувати бюджети та поставити на паузу деякі плани. Проте якщо глобально змінити ситуацію неможливо, то залишається змінити реагування на неї, а саме — шукати та створювати нові можливості. Наприклад, розробляти програми лояльності для співробітників, створювати умови для заохочення студентів будувати кар’єру в Україні, розвивати нові практики за запитом клієнтів, просувати Україну та її можливості за кордоном через співпрацю з іноземними юридичними фірмами, докладати зусиль до пошуку потенційних інвесторів в українську економіку, створювати майданчики для обміну інформацією та нетворкінгу тощо. 

Підбиваючи підсумки 2024 року, зазначу, що ключові гравці зберегли позиції на ринку. Радує те, що залишаються активними та розвиваються не тільки великі юридичні фірми full-service. Бутики й галузеві юрфірми також витримали кризу завдяки вузькій спеціалізації. Ба більше, під час війни з’явилися нові гравці на ринку — юридичні фірми під керівництвом юристів нового покоління.

__________________

width=

 

 

Михайло Ілляшев, керуючий партнер «Ілляшев та Партнери»

2024 рік став дуже важким для ринку юридичних послуг. Війна, що триває, призвела до подальшого відтоку капіталу й населення і також впливає на настрої бізнесу. Все, що можна відкласти на «після війни», відкладається. Дедалі більше стає очевидною тенденція до зростання частки державного сектору серед найбільших і найзаможніших клієнтів юридичних фірм. Така тенденція є вкрай небезпечною, адже настрої клієнтів державного сектору змінюються зі швидкістю зміни топменеджменту конкретного державного підприємства, що загрожує стабільності юридичної фірми.

__________________

width=

 

 

Володимир Саєнко, партнер Sayenko Kharenko

Юристам насамперед варто готуватися до продовження війни: освоювати військові спеціальності, які допоможуть ефективніше реалізувати свої здібності для оборони країни, та розвивати практики, пов’язані з воєнним станом.

Паралельно важливо інвестувати час у вивчення іноземних мов і європейського права, які матимуть визначальний вплив на роботу юристів в Україні. Очікуване після війни зростання іноземних інвестицій в умовах кадрового дефіциту може створити значний дисбаланс попиту та пропозиції на юридичному ринку, що приведе до його стрімкого зростання.

Вихід на український ринок міжнародних юридичних фірм і збільшення інвестицій в юридичну освіту згодом стабілізують ситуацію, але посилять конкуренцію між локальними та міжнародними гравцями. Українським юридичним компаніям доведеться адаптуватися, пропонуючи високоякісні комплексні послуги для утримання наявних і залучення нових клієнтів. Такий розвиток подій, безумовно, буде вигідним для клієнтів, проте очікувати його варто не раніше за завершення активної фази війни. У 2025 році ринок, найімовірніше, продовжить функціонувати в режимі воєнного часу, зберігаючи фокус на антикризовому менеджменті та послугах для іноземних клієнтів.

__________________

width=

Олег Мальський, партнер ETERNA LAW

Цікавою тенденцією ринку юридичних послуг в Україні та світі є зростання попиту на комплексні послуги із супроводу проєктів не лише в правовій, але й в аудиторській та навіть управлінській площині. Сьогодні клієнти вимагають від юридичних консультантів, крім надання послуг з окремих галузей права, ще виконання поточного менеджменту, а інколи й прийняття ключових управлінських рішень. Юридичні фірми поступово перетворюються з вузькопрофільних постачальників правових послуг на системні консалтингові компанії з широким спектром продуктів. 

Якщо ж говорити більш загально про перспективи та розвиток, варто зазначити, що ринок юридичних послуг загалом адаптувався до нових реалій, здійснив усі необхідні кроки для оптимізації та змінив підходи до управління, став більш гнучким. Однозначно всі розуміють, що сьогодні важлива ціль — працювати для перемоги України у війні проти агресора.

__________________

width=

 

 

Юрій Петренко, керуючий партнер ADER HABER

Ринок юридичних послуг в Україні у 2024 році продовжив адаптуватися до викликів воєнного часу та потреб економіки, сформувалися певні тенденції. Наприклад, зросла кількість справ, пов’язаних із відшкодуванням збитків від бойових дій: юридичні компанії активно представляли інтереси клієнтів у справах проти росії. Є попит на антирейдерську практику. На жаль, випадки рейдерства стали явищем, що спричинило зростання попиту на юридичний захист у цій сфері. Активна робота антикорупційної інфраструктури, правоохоронних органів і маркування українських компаній як «пов’язаних з агресором» зумовили зростання кількості справ щодо захисту бізнесу від необґрунтованих арештів активів. До тенденцій можна віднести глобалізацію юридичних послуг, супроводження релокованого бізнесу за кордоном, активну взаємодію з міжнародними юридичними компаніями, отримання іноземної юридичної освіти співробітниками, посилення конкуренції. А також те, що держава стала потужним контролером суспільних процесів та грошей, як публічних, так і приватних. 

У цілому юридичні компанії почали просуватись у питаннях екологічної, соціальної та управлінської відповідальності (ESG), відбувається цифровізація документо­обігу та автоматизація завдань, розвиваються нові моделі роботи (гнучка, віддалена, гібридний графік, фриланс-­юристи). Клієнти хочуть економити гроші шляхом застосування нових підходів і технологій в роботі. Доволі часто клієнти бережуть свій ресурс, немає часу на експерименти зі зміною юристів. Конкуренція з юристами клієнтів у проєктах вимагає постійного професійного зростання, також присутня і конкуренція всередині юридичних компаній між різними практиками. 

Сьогодення вимагає від лідерів юридичних компаній задля здійснення ефективного керівництва та досягнення гарних результатів постійно розвивати свої корисні навички: креативне і критичне мислення, стресостійкість, комунікаційні навички та емоційний інтелект, емпатію, адаптивність, гнучкість, уміння розуміти різні правові системи, шукати й аналізувати проєкти, цифрову грамотність, візіонерство. Гарно сформована команда професіоналів з однаковими цінностями є стійкою силою для подолання сучасних викликів і стабільного успіху.

__________________

width=

 

 

Ернест Грамацький, президент «Грамацький і Партнери»

Основним фактором, який продовжує чинити вирішальний вплив як загалом на економіку України, так і зокрема на ринок юридичних послуг, є війна. З огляду на посилення масової еміграції населення та мобілізації у 2024 році юридичні компанії зіткнулися із суттєвою кризою на ринку праці та серйозним дефіцитом трудових ресурсів. Як наслідок, істотно зросла конкуренція за кваліфіковані кадри. Своєю чергою, основним викликом для бізнесу стали питання військового обліку, бронювання співробітників, примусової мобілізації, фіксації та відшкодування збитків, завданих воєнними діями. Постійні нормативні новації правового регулювання у цій сфері, зміна судової практики та численні зловживання з боку органів державної влади диктують запити клієнтів, а отже, предмет юридичних послуг. Збільшення кількості кризових ситуацій у бізнесу перетворили адвокатів на універсальних трабл-шутерів, які перебувають на постійному зв’язку із замовником та готові до вирішення будь-яких питань у межах чинного законодавства. У підсумку такі обставини вимагають від адвокатських фірм постійної адаптації до нових реалій, створення та посилання спеціалізованих практик, безперервного підвищення кваліфікації спеціалістів у зазначених напрямах.

Також юридичні компанії продовжили наполегливо впроваджували передові LegalTech-рішення, всебічно оптимізуючи робочі процеси. Цифрова транс­формація продовжила активно впливати на галузь: впровадження штучного інтелекту й автоматизація процесів дали змогу юристам підвищити ефективність роботи, зменшити витрати та покращити якість обслуговування клієнтів. Зокрема, уже важко уявити роботу юриста без всебічного використання автоматизованих систем для перевірки контрагентів, аналізу великих обсягів даних, судової практики та створення шаблонів юридичних документів. Таким чином, цифрові рішення не лише оптимізували операційну діяльність юридичних компаній, але й сформували новий стандарт надання послуг, орієнтований на швидкість, прозорість і зручність.

__________________

width=

 

 

Ольга Просянюк, керуючий партнер AVER LEX

У 2025 році кримінальна практика залишатиметься однією з найпривабливіших сфер. Це зумовлено збільшенням кількості резонансних справ, пов’язаних із воєнним станом, економічними злочинами, та посиленням уваги до боротьби з корупцією. Високий попит на адвокатів у цій сфері створює конкурентне середовище, де успіх залежатиме не лише від базових знань, а й від здатності адаптуватися до специфічних потреб клієнтів і викликів сучасного правового поля.

Юридичний ринок щораз більше орієнтується на комплексний підхід до вирішення справ. У кримінальній практиці ключовим стає розуміння алгоритмів дій різних правоохоронних органів, таких як НАБУ, САП, БЕБ, ДБР. Ефективний захист потребує не лише юридичних знань, а й розуміння процедур, специфіки їхньої роботи та можливих ризиків для клієнта. Адвокати, які зможуть поєднати ці знання, напрацювати досвід і співпрацювати з експертами з інших галузей, будуть найбільш затребуваними.

Також наступного року юристам потрібно буде продовжувати опановувати нові аспекти військового права через постійне оновлення законодавства та специфічні виклики, пов’язані з умовами воєнного стану й адаптацією ветеранів.

__________________

width=

 

 

Олег Маліневський, керуючий партнер EQUITY

Вектори розвитку юридичного ринку будуть повністю обумовлюватися ситуацією у війні, яка лишатиметься найголовнішим детермінантом для будь-яких процесів у державі. Але наявні тренди на юридичному ринку, очевидно, не зазнають швидких та істотних змін. Наприк­лад, домінування літигаційних практик над трансакційними. Останні може оживити припинення бойових дій та активізація інвестування, але це не зупинить нинішній бум запитів щодо кримінально-­правового захисту, убезпечення інвестицій та вирішення спорів. Очікую на подальше активне зростання практики банкрутства та реструктуризації.

__________________

width=

 

 

Євгеній Дейнеко, керуючий партнер EVERLEGAL

Український юридичний ринок переживає період значних трансформацій, зумовлених як внутрішніми, так і зовнішніми факторами. На тлі таких трансформацій можна виділити декілька цікавих трендів. 

Важливим трендом є поява нових продуктів. Наприклад, для супроводу виходу українського бізнесу на ринки ЄС та США, зокрема через M&A, юридичні фірми пропонують українським клієнтам послуги з управління такими проєктами за кордоном. Іще цікавим продуктовим напрямом є підготовка документів і супровід їх подання на гранти міжнародних організацій та ЄС. Новим продуктом також є консультування клієнтів щодо отримання підприємством статусу критично важливого і бронювання працівників, організації належного військового обліку, забезпечення нормального функціонування бізнесу. Беручи до уваги волатильне середовище, потреби бізнесу адаптуватися та бути інноваційним, видається, що нових продуктів на юридичному ринку ставатиме дедалі більше. 

Виразним є продовження тренду на зростання спеціалізації юридичних послуг. Багато бізнесів мають власні потужні юридичні департаменти, які беруть на себе вирішення широкого кола питань. Зовнішні консультанти щораз частіше залучаються для вирішення вузькоспеціалізованих завдань, які вимагають глибоких знань у певній галузі права. 

__________________

width=

 

 

Олексій Кот, старший партнер «Антіка»

Наприкінці 2024 року загальний економічний спад, пов’язаний з війною, почав чинити відчутний вплив на юридичний ринок. В обставинах щораз більшої турбулентності та непередбачуваності зменшується кількість компаній на території України, для яких витрати на юридичні послуги є пріоритетними. Аналогічне твердження щодо нерезидентів відображає відсутність інвестиційного інтересу. І якщо в попередні роки це компенсувалося необхідністю отримувати кваліфіковану юридичну допомогу в нових сферах практики, з якими клієнти раніше не стикалися, сьогодні ці сфери починають закриватися завдяки роботі внутрішніх юристів.

Зауважу, що тенденція до зменшення попиту на юридичні послуги через негативні явища в економіці держави поки що не має загрозливих масштабів. Водночас уже зараз проявляється певне зменшення обсягу юридичної роботи саме у зв’язку зі скороченням клієнтської бази, особливо для невеликих компаній та приватних практик.

У разі продовження економічного спаду неможливо виключати сценарій, за якого ринок юридичних послуг опиниться на межі кризи, а 2025 рік стане роком боротьби за збереження наявних клієнтів, а не залучення нових. Тому юридичним фірмам доцільно буде подбати про забезпечення ефективного короткострокового прогнозування, оптимізацію кадрової та гонорарної політики, а також створення інших передумов для збереження основних клієнтів.

__________________

ПРАКТИКИ ТА ПОСЛУГИ

width=

 

 

 

Ернест Грамацький, президент «Грамацький і Партнери»

У випадку продовження воєнних дій в Україні геополітична нестабільність та економічні виклики сприятимуть зростанню запитів на реструктуризацію, банкрутство та врегулювання спорів. У разі досягнення миру та припинення війни прогнозуємо активізацію процесу відновлення країни, очікуємо різкого збільшення попиту на юридичні послуги у сферах будівництва, інвестицій та корпоративного права. Багато транснаціональних компаній та інвесторів повернуться до України, що створить високий попит на юридичний супровід міжнародних інвестиційних проєктів, структурування груп компаній, а також вирішення низки договірних, податкових і корпоративних питань.

Крім того, в рамках європейської інтеграції та наближення до стандартів ЄС посилиться попит на юридичні послуги для адаптації національного бізнесу до європейських вимог. Це передбачає стрімкий розвиток таких практик, як енергетичне, екологічне право, захист прав споживачів, персональних даних, що стане суттєвим викликом для бізнесу.

__________________

width=

 

 

 

Ольга Просянюк, керуючий партнер АО AVER LEX

Сучасні економічні, інтеграційні та внутрішньополітичні процеси стимулюють стрімкий розвиток кримінальної практики. Стабільно затребуваними залишаються антикорупційна практика, White-Collar Crime та захист бізнесу від незаконного переслідування й тиску. Саме в цих напрямах спостерігається безперервне зростання кількості клієнтських запитів, зумовлених підвищеною активністю правоохоронних органів та нестабільною державною політикою щодо регулювання бізнес-діяльності.

Суттєво побільшало звернень від бізнесу щодо юридичного захисту від надмірного тиску. Це пов’язано, зокрема, з активізацією діяльності Бюро економічної безпеки, яке проводить масові обшуки та інші заходи, що перешкоджають законній діяльності підприємств.

Наступного року очікується новий етап розвитку санкційної політики у зв’язку із запровадженням кримінальної відповідальності за умисне або необережне порушення спеціальних економічних чи інших обмежувальних заходів.

Варто окремо наголосити, що практика військового права вимагає активної участі адвокатів у захисті прав та інтересів військовослужбовців. Очевидно, що юридичні потреби військових продовжуватимуть зростати, тому важливо, щоб юристи з різних практик підвищували свою професійну компетенцію з урахуванням значної кількості нормативно-правових актів, які регулюють військову сферу.

__________________

width=

 

 

 

Олег Маліневський, керуючий партнер EQUITY

Посилення репресивних політик держави, обумовлене війною та відновленням внутрішньополітичної боротьби, є ключовою тенденцією, яка визначає розвиток усіх практик літигаційного ядра: кримінально-правового захисту, судових спорів, інвестиційних арбітражів, захисту бізнесу та інвестицій. Сьогодні це практики-локомотиви для всього юридичного ринку, тому, попри значне зростання конкуренції, нам приємно утримувати лідерські позиції в кожній з них, що є унікальною особливістю саме нашої компанії та відповідає нашій маркетинговій стратегії суперлітигації. Іншою тенденцією, яка впливає на ринок у цілому, є поглиблення фінансової кризи та дефіцит ліквідності на боці клієнтів, що робить їх більш вимогливими до якості послуг. І це не лише про високий рівень знань і сервісу, що є базою для топів, а і про наявність успішного досвіду в рамках вузької спеціалізації клієнтського кейсу. Остання якість якраз і є прерогативою багаторічних лідерів.

__________________

КАДРОВО-ФІНАНСОВІ ТРЕНДИ

width=

 

 

Олексій Дідковський, співкеруючий партнер Asters 

Велика війна негативно вплинула на кадрову ситуацію в Україні, але називати її критичною поки що не варто. Так, багато досвідчених фахівців і молодих талантів мобілізувалися до лав ЗСУ, виїхали за кордон, перейшли працювати в корпоративний або державний сектори, змінили свій професійний шлях. Розуміючи тенденцію щодо нестачі кадрів і дедалі більшого попиту на якісні послуги, юридичні фірми завжди шукають талановитих гравців різного рівня, адже в консалтингу люди — це

Читати PDF