Читати PDF

Кримінальні впровадження

Завантажити PDF

width=

ОЛЕКСАНДР МАРЧУК,
голова Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду

Касаційний кримінальний суд у складі ВС, здійснюючи правосуддя в касаційному порядку та забезпечуючи єдність судової практики в умовах воєнного стану, у 2023 році вирішував питання, що раніше не виникали під час розгляду кримінальних проваджень. Ідеться, наприклад, про форму кримінально-правового реагування на дії засудженого, який, використовуючи умови воєнного стану, за грошову винагороду незаконно переправляв через державний кордон України ухилянтів; про те, чи є підставою для зупинення судового провадження за статтею 335 КПК України мобілізація до Збройних сил України захисника засудженого, з яким останній уклав договір про надання правової допомоги.

Наголошу, що суди сьогодні виважено підходять до оцінки дій тих громадян України, які проявили себе як захисники держави та зі зброєю в руках захищали її суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність. Водночас суди ретельно з’ясовують обставини провадження, дані, що характеризують особу обвинуваченого, щоб установити його справжні наміри захищати Батьківщину, та приймають у зв’язку з цим рішення про застосування форми реалізації кримінальної відповідальності. Наприклад, ККС ВС констатував, що саме собою бажання засудженого брати участь у воєнних діях з оборони України під час воєнного стану без документального підтвердження його зарахування до Збройних сил України чи інших військових формувань не є підставою для звільнення від відбування покарання з випробуванням. Водночас, оцінюючи можливість звільнення засудженого, який здійснює оборону держави, від відбування покарання з випробуванням слід враховувати, що захист суверенітету і територіальної цілісності України є однією з найважливіших функцій держави та справою всього українського народу.

Упродовж 2023 року в судах істотно збільшилася кількість кримінальних проваджень щодо державної зради, колабораційної діяльності, порушення законів та звичаїв війни тощо, зокрема розглянутих за процедурою in absentia. Наприклад, ККС ВС сформулював правовий висновок, що дії громадянина України, який здійснював правосуддя як «суддя» російської федерації від імені цієї держави, слід кваліфікувати як державну зраду у формі надання допомоги іноземній державі в проведенні підривної діяльності проти України.

Цього року плідною була робота об’єднаної палати ККС ВС, що станом на 26 жовтня 2023 року розглянула 14 кримінальних проваджень, в яких було сформульовано правові висновки. Зокрема, об’єднана палата ККС ВС висновувала, що пункт 10 частини 1 статті 284 КПК України застосовується лише щодо кримінальних проваджень, відомості про які внесено до ЄРДР після введення в дію цього положення, тобто з 16 березня 2018 року, і не поширюється на кримінальні провадження, відомості стосовно яких внесено в ЄРДР до вказаної дати.

Стикаючись із новими викликами під час війни, ККС ВС продовжує розгляд кримінальних проваджень та забезпечує єдність судової практики шляхом напрацювання правових висновків щодо проблем кримінального та кримінального процесуального права.

Читати PDF