Кримінальні вектори
Завантажити PDF
Олександр МАРЧУК,
голова Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
Основні тенденції розгляду кримінальних проваджень
У 2024 році основним завданням Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду було здійснення правосуддя в касаційному порядку, забезпечення єдності судової практики в умовах воєнного стану.
Протягом 2024 року на розгляді ККС ВС перебувала велика кількість кримінальних проваджень, у яких суд касаційної інстанції продовжив формувати вже усталену практику, а також вирішував ті питання, що раніше не виникали в судовій практиці. Наприклад, ідеться про розгляд кримінальних проваджень за процедурою in absentia (за відсутності підозрюваного або обвинуваченого), зокрема у справах про воєнні злочини та злочини проти основ національної безпеки України. Потрібно також звернути увагу на тенденцію зростання кількості кримінальних проваджень щодо домашнього насильства, військових кримінальних правопорушень, незаконного переправлення осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років через державний кордон, корупційних кримінальних правопорушень. Скажімо, цього року Верховний Суд залишив у силі обвинувальний вирок апеляційного суду щодо службової особи, яка шляхом підроблення документів учинила 23 епізоди сприяння незаконному переправленню чоловіків через державний кордон. Також ККС ВС залишив без змін рішення судів, відповідно до яких начальник головного відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю ГУ СБУ в АР Крим був визнаний винним у державній зраді та у вчиненні дезертирства.
Ключові рішення ККС ВС і вирішення основних питань правозастосування
До ключових рішень цього року можна віднести, зокрема, рішення ККС ВС про те, що в кримінальних провадженнях, внесених до ЄРДР до 16 березня 2018 року, а також у тих, що були об’єднані або виділені з інших, у яких перебіг строків досудового розслідування починався до зазначеної дати, продовження цих строків є компетенцією прокурора. Але якщо строк досудового розслідування в провадженнях продовжив слідчий суддя, то таке продовження відповідає гарантіям, визначеним Кримінальним процесуальним кодексом України.
Безумовно, суспільно важливим є рішення ККС ВС про те, що особа, яка вчинила дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, підлягає адміністративній відповідальності у випадку, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення не перевищує два неоподатковувані мінімуми доходів громадян. Ця позиція набула подальшого розвитку в постанові об’єднаної палати ККС ВС.
Також важливою для кримінально-правової кваліфікації є позиція ККС ВС про те, що саме факт добровільного зайняття громадянином України посади в незаконно створеному органі, а не виконання конкретної роботи, є підставою для кваліфікації його дій як колабораційної діяльності.
Як знакові законодавчі зміни можна, наприклад, оцінити Закони України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України у зв’язку з ратифікацією Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього», «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо забезпечення поетапного впровадження Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи».